Malatya Uçak bileti

Malatya tarihe Roma ordularının uğrak yeri olarak ismini yazdırmayı başarmıştır. Bilhassa kuzeyi güneye, doğuyu batıya bağlama özelliği yardımıyla pekçok birey aracılığıyla yaygın olarak uğrak bir mekân haline gelmiştir. Bilhassa Fırat nehrinin doğu ile batıyı birbirinden ayırması buranın önemini hepten artırmıştır. Esasen bu önemden ötürü Romalılar buraya 2 Lejyon yerleştirmişlerdir. Romanın toplamında 30 lejyonu yer alırken bu lejyonlardan 2 tanesini Malatya’ya konuşlandırması bölgenin önemini çok güzel bir biçimde özetlemektedir. Nitekim bu lejyonlar Roma silahlı gücünün en mühim üslerinden bir tanesi olmayı başarmıştır.

Roma silahlı gücünün 2 lejyonu buraya koymasının en mühim sebebi bu bölgenin bir kavşak misyonu görmesidir. Bununla Birlikte bölgenin tam ortasından Fırat nehri geçtiği içerisinde alanda tarımcılık çok yaygındır ve randımanlı nebatlar yetiştirilir. Bununla Birlikte su kaynaklarının bol olması da tekrardan seçim edilmesinin en mühim nedenlerinden bir tanesidir.

Bölgede yer alan ve Battalgazi adı verilen ilçe M.S 97  bir  117 çağında oluşturulmuş ve kentin çevreyi surlarla çevrilmiştir. Bununla Birlikte burası askerlerin yüklü olarak geçtiği bir askeri üs konumuna gelmiştir. Il yalnızca Romalılar aracılığıyla değil bununla birlikte Bizans ve Osmanlılar aracılığıyla da çağının en mühim stratejik noktalardan bir tanesi olarak kullanılmıştır.

MALATYA İKLİMİ VE BİTKİ ÖRTÜSÜ

Malatya’da katı karasal abuhava görülmektedir. Kışlar genellikle ilgisiz ve uzunca geçmektedir. Yazlar ise ateş gibi ve kurak geçmektedir. ısı sene çapında  bir 25 derece ile 42 derece içinde değişmektedir. Sene çapında ısı aşağı yukarı olarak üç ay 30 derecenin üstünde olabilir. Bununla Birlikte 0 derecenin altında geçen günlerin sayısı da 2.5 aya tekabül etmektedir. Yıllık yağış ölçüsü ise 383 mm’dir. Senenin bir ayı yerler kaplı olarak kalır.

Malatya il hudutları içerisinde olan toprakların %54’ü mera ve çayırlarla kaplıdır. %31’lik alan ise ekili ve dikili sahalardan oluşmaktadır. Özelliklede Fırat nehri kadar fazladan ekili ve dikili bulunan sahalardan oluşur. Ormanlık alan ise %10’luk bir bölümü oluşturur. Özelliklede kayısı ağaçlarına çok sık sık olarak rastlanılır.

GÖRÜLMESİ GEREKLI BULUNAN YERLER

Eski Malatya Il Suru: Sur eskiyen Malatya’da yer almaktadır ve kapsamlı bir sahası kaplamaktadır. Surun yapımına Roma imparatoru I. Titus vaktiyle başlanmış ve Bizans imparatoru Justinianus vaktiyle da en son haline bürünmüştür. Beşgen bir görünüme sahip bulunan bu surlar son zamanlarda ise harap olmuş bir durumda yer alıyor.

Doğanşehir Kalesi: Doğanşehir kazasında yer alan sert duvar Romalılar çağında inşa edilmiş kalelerden bir tanesidir. Sert Duvar o zamanın mimarisini andıran beşgen bir görünüme sahiptir.

Yusuf Ziya Paşa Camii: 1792 senesinde Yusuf Ziya Paşa’nın Şadi aracılığıyla yaptırılan sert duvar annesi Ayşe Hatun yerine yaptırılmıştır.

Ulu Cami: Cami 1224 senesinde Selçuklu hükümdarı bulunan I. Alâeddin Keykubat aracılığıyla yaptırılmıştır. Caminin mimarı ise Mansur bin Yakup’tur. Caminin yazıtları son zamanlarda il müzesinde sergilenmektedir.

Venk Kilisesi: Kilise 13. Asırda yaptırılmış bulunan kiliselerden bir tanesidir.

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı: Kervansaray Battalgazi kazasında yer almaktadır. Kervansaray 1632 senesinde VI. Murat’ın silahtarı bulunan Bosnalı Mustafa Paşa aracılığıyla yaptırılmıştır.

MALATYA HAVAALANLARI

Malatya Alanı Türkiye’ye inşa edilmiş bulunan ve bir an önce faaliyete giren gökyüzü meydanlarından bir tanesidir. 1941 senesinde Battalgazi bölgesine inşa edilmiş bulunan alan 1984 senesinde ise günümüzdeki görünümüne kavuşmuştur. Il merkezin 24 km mesafede yer alan havaalanı toplamında 1 .000.000 kapasiteye sahiptir. Bununla Birlikte uçak kapasitesi de 17.520’dir. Şayet Malatya’ya gitmek isterseniz Malatya uçak bileti ücretleri araştırarak kendiniz için en uyumlu uçak biletini alabilirsiniz.

Malatya uçak biletleri ücretleri bununla birlikte size Alo bilet hattından da piyasaya sunulmaktadır. Bunun yanında web üzerinden de En pahalı olmayan Malatya uçak bileti alabilirsiniz.

Reklamlar

28 Haziran 2015 tarihinde UcakBileti içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 1 Yorum.

  1. çok teşekkürler değerli bir ibilgi

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: