Kahraman Maraş Uçak Bileti Satın Al

K.maraş kentinin tarihini en güzel yansıtan kaynaklar M.Ö 9. Asırdan başlayan ve 8. Asrın sonlarına civarı uzanan Asur metinlerine dayanmaktadır. Bu metinlerde Asur krallarından durumda olan Tiglatplazer’den başlayarak II.Sargon çağında Anadolu’ya tertip eden seferlere civarı anında her şeyi içermektedir. Bununla Birlikte bu yazıtlarda GURGUM krallığının başkenti durumda olan MARKAS ve MARKASİ kentlerinden de bahsedilmektedir. Maraş kentinin adının Hititlerden geldiğini de bu yazıtlar doğrulamaktadır. Esasen Asur kralı Sargon’dan olan Boğazköy yazıtlarının içerisinde de Maraş ismi bulunmaktadır. Hititler vaktiyle bu bölge Gurgum olarak belirlenirken Romalılar vaktiyle ise bölgenin adı Germanicia olarak değiştirilmiştir. Il daha sonraki senelerde Müslümanlar aracılığıyla fethedilince Maraj olarak kullanılmaya başlanmış Arap alfesinde j harfi meydana gelmediği içerisinde şehrin adı Mer’aş olarak belirlenmiştir.

Maraş ismin nereden geldiği ve ne manaya geldiği ile ilgili birden çok fikir bulunmaktadır. Herodot Maraş ismin Hititli komutan durumda olan Maraj’tan geldiğini korur. K.maraş adının nereden geldiğini gösteren en mühim yazıtların bir bölümü ise Türkiye’nin çeşitli müzelerinde ve K.maraş’ta bulunan müzelerde bulunmaktadır.

K.MARAŞ İKLİMİ VE BİTKİ ÖRTÜSÜ

K.maraş şehrinin güneyinde Akdeniz abuhavası yaşanırken kuzeyinde ise çok katı olmayan siyah abuhavası görülmektedir. Şehrin yağış ortalaması ise 723 mm’dir. Ilde ısı aşağı yukarı olarak 40 zaman 30 derecenin altına 120 zaman ise 30 derecenin üzerine çıkar. Öbür günlerde ise ısı aşağı yukarı kıymetlerde seyretmektedir.

Toprağın karla örtülmesi genellikle 1 haftayı geçmemektedir. Kışlar ılık ve yağışlı geçerken yazlar ise sıcak ve kurak geçmektedir. Bununla Birlikte ilde bulunan çeşitli barajların meydana getirdiği nem sebebinden çeşitli gökyüzü sertliklerinin oluştuğu da görülmektedir.

K.maraş şehrinin %42’si ormanlar ve fundalıklarla kaplıdır. %24’lük alan çayır ve meralarla kaplı iken geriye olan %27’lik bölgede ekim ve dikim işlerinden kullanılmaktadır.

İldeki dağların pekçok kısmı ormanlar ve meralar ile kaplıdır. Andıran ve Elbistan ilçelerinde bulunan ormanlar şehrin en mühim orman alanlarını oluşturuyor. Bununla Birlikte ovalarda bozkır görünümüne sahiptir. Ormanlarda ise genellikle çam, meşe, ardıç, sedir benzeri ağaçlar yetişmektedir.

GÖRÜLMESİ GEREKLI DURUMDA OLAN YERLER

Kahramanmaraş Müzesi: Şehrin tarihi ile alakalı mühim yazıtların ve tarihi yapıtların sergilendiği müze yardımıyla şehrin tarihine yakından göz atabiliyorsunuz.

Kahramanmaraş Kalesi: Kahramanmaraş kalesi şehrin ortasında yığma bir tepenin üzerinden heyetidir. Sert Duvar bilhassa Hititler çağında yaygın olarak kullanılmıştır. Bunun yanında Roma ve Osmanlılar çağında de kullanılan kalede her dönümden tarihi eserler bulunuyor. Bununla Birlikte sert duvar çağının padişahları ve kralları aracılığıyla da onarılmıştır.

Hurman Kalesi: Sert Duvar Afşin’in Marabiz köyünde bulunuyor. Kalenin yapım tarihi tam anlamıyla bilinmemektedir. Fakat kalenin yapım tekniğine bakıldığı zaman Bizans dönemine civarı dayandığı anlaşılıyor.

Ceyhan Köprüsü: 16. Asra civarı dayanan köprü Ceyhan ırmağı üst kısmına heyetidir.

Taş Medrese: Ulu Cami yakınında bulunan medreseyi Dulkadirli Alâüddevle beyi kızı yerine yaptırmıştır.

Kahramanmaraş Ulu Cami: Cami içindeki yazıta yönelik cami Dulkadirli Alâüddevle aracılığıyla yaptırılmıştır. Ahşap yapısıyla 11. Asrın ahşap mimarisini çok güzel bir biçimde günümüze taşımaktadır.

Eshab yer ı Kehf Külliyesi: 12. Asırdan günümüze civarı kelen külliye Afşin’in 8 km batısında yer ediniyor. Cami, kervansaray, ribat ve artık hedefleri tam anlamıyla belirlenemeyen yapıların bir araya gelmesi ile oluşmaktadır.

Esnab yer ı Keyf Mağarası: Mağara Afşin kazasında yer ediniyor. Bu mağara 7 Romalı gencin 200 sene uyuduktan hemen ardından uyandıkların mağara olarak bilinmektedir.

Şehirde bununla birlikte bunların yanında daha yüzlerce mağara ve kaplıca bulunuyor. Şehirdeki kaplıcalar ise çeşitli hastalıklara çok iyi gelmektedir.

K.MARAŞ HAVAALANLARI

Kahramanmaraş havalimanının temeli 1994 senesinde atılmış ve 24.12.1996 senesinde da havaalanı faaliyete girmiştir.  Il merkezine 5 km mesafede bulunan havaalanı toplamında 1 .100.000 km2’lik bir sahaya sahiptir. K.maraş uçak bileti fiyatlarıyla bilet alarak K.maraş’a gitmiş olduğunuz zaman pratik erişim yardımıyla anında kente ulaşabileceksiniz.

K.maraş uçak biletleri ücretleri ile ilgili haber almak için Alo Bilet hattını aramanız yeteri kadar olacaktır. Bu sayede hangi şirketlerin ne zaman uçtuğunu öğrenebilir ve bilet satın alabilirsiniz. Bununla Birlikte web sitesinden de En pahalı olmayan K.maraş uçak bileti almanız olasıdır.

Yıllar süresince pekçok çeşitli medeniyete ev sahipliği yapmış durumda olan K.maraş tarihi yapıları ve şifalı kaplıcalarıyla sizleri bekliyor. Sizde Pahalı Olmayan K.maraş uçak bileti alarak bütün bu yapılara göz atabilirsiniz.

Reklamlar

21 Haziran 2015 tarihinde UcakBileti içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: