Gaziantep Uçak Bileti Fiyatlar

GAZİANTEP TARİHİ

Gaziantep, Güneydoğu Anadolu Bölgemizin endüstri olarak en gelişmiş ilidir. Nüfus bakımından en kalabalık sekizinci şehrimizdir. Hayat’daki en eskiyen şehirlerden birisidir. Bunun basit nedeni Gaziantep’in konumudur. Bölgenin Mezopotamya ve Akdeniz aralarında bulunuşu, liman şehirlere durumda olan yakınlığı onun endüstri ve ticarette kudretli olmasını sağlamıştır.

İlkçağda Antep yerine rastlanmaz. Tek Antep’in 12 km kuzeyinde Antep Maraş aralarında “Dülük” adlı bir yerleşim meydana geldiği saptanmıştır. M.Ö uzunca bir dönem burada Hitit uygarlığı egemen olmuştur. M.Ö 1800 bir 1200 senelerine civarı Hititler burada karar sürmüştür. Bölge daha daha sonra Asurluların hâkimiyetine girmiştir. Türklerin buraya hâkim olması ise 1071 senenindeki Malazgirt Savaşı’ndan daha sonra olmuştur. Bu tarihten daha sonra Antep Selçukluların elindedir. Ardından sırasıyla Eyyübilerin, Dulkadiroğullarının ve Memluk Devleti’nin hâkim meydana geldiği Antep, 1516 yılındaysa Yavuz Padişah Selim komutasında Osmanlı İmparatorluğu’nun eline geçecektir. Osmanlı Çağı’nde şehre birden pek tarihi para bırakılır. Birinci hayat savaşında Fransa ya karşın direnişe geçtiğimiz Antep, bu savaşı 1921 de kazanır. Ankara Antlaşması’yla Gaziantep’in bu savaşı kazandığı kesinlikle olarak belirlenir. Cumhuriyet Çağı’nde çabuk bir biçimde büyüyüp gelişen il bu sabah Türkiye’nin en kocaman şehirlerinden biri olabilir .

GAZİANTEP İKLİMİ VE BİTKİ ÖRTÜSÜ

Gaziantep’te Akdeniz ve karasal iklimin bir karışımı görülmektedir. Ancak Akdeniz abuhavası zor basar. Yazlar ateş gibi ve kuraktır, kışlar çok ilgisiz olmaz. Gökyüzü, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında çok sıcaktır. Denize kıyısı meydana gelmediği amaçlı düşük nem ve alır bu sebeple ılık bir gökyüzü vardır. İlin %99 oranında tarıma elverişli arazisi vardır. Bunların % 63’ü ekili alan, %22 ‘si orman ve %14’ü çayır ve meralardır.

GÖRÜLMESİ GEREKLI DURUMDA OLAN YERLER

Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun alan olarak birinci, Avrupa’nın iki. ve Hayat’nın üçüncü kocaman hayvanat bahçesidir. 2001 senesinde açılmıştır. 100 dönümlük bir sahaya kurulmuştur. 90 türden meydana iştirak eden bir kuş kafesi, 74 türden meydana iştirak eden bir akvaryumu, 10 türden meydana iştirak eden bir maymun evi ve öbür hayvanlar amaçlı de özel bölümleri vardır. Zengin hayvan türleriyle kocaman minik herkesi naturel yaşamla tanıştıran park, kapsamlı yeşil alanıyla da gezenleri rahatlatıcı bir atmosfer sunar. Her yıl türk malı başka pekçok turistin ziyaret ettiği park ilde kesinlikle görülmesi gerekli durumda olan yerler aralarında.

Dülük Kocaman Mağara ve Çevresi

Anadolu’daki en eskiyen yerleşim yerlerinden biridir. Gaziantep il merkezine 11 km mesafede ve Dülük Köyü’nün de karşısındadır. Kazılarında Eskiyen Taş Çağı’ndan kalma çakmaktaşı aletler bulunmuştur. Buradaki yontma taş aletler “Dülük tipi” isimiyle anılır. Arkeoloji sevenleri ve üstelik sevmeyenleri de etkileyecek bir bölgedir.

Zeugma Mozaik Müzesi

Hayat’nın en kocaman mozaik müzesi olma özelliğini taşır. Buradaki mozaikler on üç nitelik armonisine sahiptir. İlk açıldığı günden bu yana 3000’in üstünde kişiyi ağırlamıştır. Mozaiklerin eksilmiş durumda olan parçaları lazer sistemiyle görüntüsel olarak tamamlanmıştır, bu açıdan pekçok müzeye yönelik üstünlük imkanı sağlar . Dünyaca populer Çingene Kızı Mozaik’i de burada sergilenir. Tüm bu nitelikleri tarafından görülmeyi fazlasıyla hak eden bir müze meydana geldiğini ispatlar.

Tarihi Kır Kahvesi

Yapı adını 1917 senesinde yapılan Kumandan Çeşmesi’nden alır. Bu nedenden “Kumandan Kahvesi” isimiyle da bilinir. Kahve toplamda 170 şahsiyet kapasitesiyle türk malı ve başka pekçok yabancı gezgin amaçlı güzel bir dinlenme noktası olmuştur. Burada mahalli kahve kültürünü ve mahalli içecekleri tatma imkanı da yer alır. Bu civarı gezdik çoğalış dinlenelim diyorsanız bu güzel tarihsel mekân sizin amaçlı güzel bir durak olacak.

GAZİANTEP HAVAALANLARI

1976 senesinde faaliyete giren Gaziantep Oğuzeli Havaalanı’nın şehre uzaklığı 20 km. Havaalanı sivil kategoridedir.  Harici hat uçuşlarına 1993 senesinde başlamıştır. 24 saat hizmet verebilen limanda iki tane pist bulunmakla beraber bunlardan biri aciliyetli vaziyetler amaçlı bulunmakta. 8 uçak kapasiteli bir uçak park yeri de şuanki, bununla yakınında havalimanının bir de 400 otomobil kapasiteli bir otoparkı var.  2006 senesinde faaliyete yepyeni açılan terminal binasıyla senelik 4 milyon yolcuya hizmet verebiliyor. Yurt içi ve ülke dışı kalite sertifikalarına sahip durumda olan Gaziantep Havaalanı, kapsamlı imkânlarla emniyetli yolculuk inşa etmek talep eden yolcular amaçlı uyumlu biçimde tasarlanmış.

Gaziantep, turistler amaçlı çok pek imkânı birlikte bulunduran bir il. Kentin tarihi ve kültürel yapısı, naturel yaşamı da sizler amaçlı yaşatan hayvanat bahçesi, harika baklavası ve daha birçok yöresel yemeğiyle, gelenlerin hem bir ağzında güzel bir tat bırakacak, hem bir aklında tatlı bir anı olarak kalacak bu il onu unutmayan eskiyen turistlerini ve onu keşfedecek yepyeni turistlerini bekliyor. Sizde sitemiz yardımıyla Gaziantep’e en pahalı olmayan uçak biletlerini inceleyebilirsiniz. Tüm gökyüzü karayolu şirketlerinin uçak bileti ücretlerini görebilir, kampanyalar ile ilgili haber sahibi olabilmektedir ve rezervasyon da yaptırabilirsiniz. Sizi uçuşlarla alakalı tüm bilgilerle aydınlatacak sitemiz Gaziantep uçak biletinizi de pratik bir biçimde almanızı temin edecek.

Reklamlar

9 Haziran 2015 tarihinde UcakBileti içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: