Adıyaman Uçak Bileti Al

ADIYAMAN TARİHİ

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Adıyaman şehri, tarihteki en eskiyen yerleşim yerlerinden yalnızca bir tanesidir. Yapılan çeşitli incelemelerde Adıyaman’ın tarihinin m.ö 40.000 seneye civarı dayandığı söylenir. Ilde yapılan araştırmalara yönelik, paleolitik, neolitik, kalkolitik ve tunç dönemi dönemleri yaşanmış ve bunun amaçlı ispat olarak pekçok bulgu bulunmuştur. Adıyaman, M.Ö 900 belediye 700 seneleri aralarında Asurluların eline geçmiş ancak Asurlular kente egemen olamamışlardır. Asurlulardan ardından Persler şehri ele geçirirken, Makedonyalı Kral Kocaman İskender devreye girip Adıyaman’ı Persler’in elinden alarak hakimiyet kurar. Yıllarca el değiştiren il, son Osmanlı topraklarına katılmış ve orada kalmıştır.

ADIYAMAN İKLİMİ VE BİTKİ ÖRTÜSÜ

Adıyaman ilinin kuzeyi dağlarla kaplı iken güneyi ovalıktır. İki abuhavası de içerisinde barındıran şehrin kuzeyinde karasal iklime rastlanırken, güneyinde Akdeniz abuhavası görülür. Kuzeyde kışlar ilgisiz, yağışlı iken yazlar kurak ve ateş benzeri geçer. Güneyde ise kışlak ılık ve yağışlı, yazlar ise ateş benzeri ve kurak geçer. Dağlarla Kaplı bölgeler çok katı geçtiğimiz kış, ovalık bölgelerde daha narin geçer. Ovalık bölgelerde kış aylarında ısı  belediye iki,  belediye 3 dereceden aşağıya düşmez. Yağışlar aşağıya yukarı olarak hesaplandığında senelik yağış ortalaması 835 milimetreye isabet ciro. Ormanlık arazi oranı %17 yer alan Adıyaman, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin yeşilliği en bol şehridir. Şehrin kuzeyindeki tarafı Malatya Dağlarıyla çevrilidir. Malatya Dağları da Toros Dağları’nın uzantısıdır. Deniz seviyesinden yüksekliği 669 metre yer alan Adıyaman’da rakım yükseldikçe ağaç çeşitleri de değişim gösterir.

GÖRÜLMESİ LAZıM GELEN YERLER

Adıyaman Müzesi: Tahmini 30.000 tarihi eser bulunduran Adıyaman Müzesi, bu yapıtların iki.000 tanesi teşhirde sergilemektedir. Pekçok döneme ilişkin tarihi eser yer alan müzede, ele geçirildiği topluluklar aracılığıyla geride bırakılan yapıtları de içerisinde barındırır. Tarihi eserler dışarısında, alanda yapılan el dokumaları, halılar, kilimler ve çeşitli elbiseler de müzede sergilenmektedir. Müze ziyaret edilmek amaçlı pazartesi bugünü dışarısında altını çizen saat 17:30 a civarı ziyaretçilerini beklemektedir.

Antik Kentler: Tarihte Adıyaman’da karar sürmüş pekçok hükümet yer aldığı amaçlı, ilde pekçok antik kent rastlamak olası. Bu antik kentler şüphesiz kişilerin can vermeden öncesinde görmesi lazım gelen harika yerlerdir. Arsemia, Perre ve Pirin benzeri antik kentlerle birlikte, Turuş Taş ve Sofraz Tümülüz Mezarlıkları da gezilmeyi bekleyen yerlerden birkaçıdır.

Oturakçı Pazarı: Şehrin merkezinde yer alan Oturakçı Pazarı, Adıyaman’ın tartışmasız en kalabalık yerlerinden bir tanesidir. Pazarda yer alan yöre vatandaşının yaptığı halı, kilim ve dokumalarla birlikte çeşitli hediyelik eşyalar ve gündelik olarak kullanılabilecek birşeyler de satılıyor. Bu sektör bilhassa turistlerin dikkatini çeken, yöre vatandaşının da yoğunlukla alım satım yaptığı yerlerden bir tanesidir.

Nemrut Dağı Ulusal Parkı: Adıyaman’ın Kahta kazasında yer alan Nemrut Dağı Ulusal Parkı, turistler aracılığıyla alaka odağı olmuştur. Erişimi merkezden çok pratik yer alan bu park, kişilerin fazladan yeri rahatlıkla gezebilmesi amaçlı öbür tarihi yerlere giden servisleri vardır. Aslan ve kartal heykelleriyle donatılmış park, Adıyaman’a gidildiğinde şüphesiz görülmesi lazım gelen yerlerdendir.

ADIYAMAN HAVAALANLARI

22 Mayıs 1998 tarihinde faaliyete açılan Adıyaman Havaalanı yalnızca iç hat trafiğine açık olmakla birlikte yalnızca Türk Gökyüzü Yöntemleri uçaklarıyla hizmet sunmaktadır. Havaalanı senelik 1 .000.000 yolcuyu kentler arası uçurmaktadır. Adıyaman Havaalanı’nın ülke dışına uçuşu meydana gelmediği amaçlı yalnızca türk malı turistleri ağırlamaktadır.

Adıyaman uçak bileti ücretleri bulunduğunuz şehrin konumu ve Adıyaman’a uzaklığına yönelik değişir. Almak istediğiniz bilete bir uçuş şansınız yer alan Türk Gökyüzü Yöntemleri’nın internet sitesinden ya da telefon numaralarından ulaşabilirsiniz. En pahalı olmayan Adıyaman uçak bileti amaçlı webten derin bir araştırma yapıp kampanyaları takip etmeniz gerekebilir. Türk Gökyüzü Yöntemleri’nın sizlere sunduğu taksitli tediye olanaklarıyla pahalı olmayan Adıyaman uçak bileti bulamasanız dahi kolaylıkla bilet maliyetini ödeyebilirsiniz.

Adıyaman şehri köklü tarihi ve pekçok tarihi yapıtıyla turistleri mıknatıs benzeri çekerken, siz de Adıyaman’ı gezme fırsatını elinizden kaçırmayın. Adıyaman uçak bileti ücretleri amaçlı çeşitli web sitelerinden bilgi alabilirsiniz. Belli Bir Süre araştırma inşa ederek bütçenize en uyumlu uçak biletini bulun ve süre kaybetmeden Adıyaman’ın eşsiz güzellikleriyle tanışın. İleride çocuklarınıza anlatabileceğiniz harika anılarınızla ve tarihinize ilişkin edindiğiniz bilgilerle hayatınıza çeşitli bir nitelik katın. Dünya az ve hayatınızın tadını istediğiniz benzeri gezip görerek çıkarın.

 

Kaynak: http://www.ucakbiletiall.com.tr

Reklamlar

3 Haziran 2015 tarihinde UcakBileti içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: